Framsteg inom cancerforskningen

20 juni, 2024

Lyssna på Sveriges Radio från 11 juni – ett program om framtidens cancerbehandlingar
Podcast

Cancer är ett ord förknippat med lidande, osäkerhet och död. Men i det här programmet ska vi rikta ljuset mot alla de framsteg som faktiskt görs när det kommer till behandling av olika cancerformer.

Medverkar gör Martin Bergö, prorektor på Karolinska institutet, Samir El Andalousi, professor i biomolekylär medicin och avancerad terapi vid Karolinska Institutet, Oscar Wiklander, onkolog och forskare på Karolinska institutet.

Medverkar gör också Anna Martling, professor i kirurgi vid Karolinska institutet, Michel Sadelain, immunolog som står bakom tekniken car-t och Leif Eriksson, professor i fysikalisk kemi vid Göteborgs universitet.

Programledare är Ulrika Hjalmarson Neideman

Fler nyheter

Enkät om vår hemsida

Enkät om vår hemsida

Vi kommer under hösten 2025 att se över vår hemsidas struktur, menyer, sidornas layout och en hel del annat.

läs mer
Nya behandlingar på intåg vid ROS-1-muterad lungcancer

Nya behandlingar på intåg vid ROS-1-muterad lungcancer

ROS-1-mutation förekommer hos ca 1–2 % av lungcancrar framför allt adenocancrar och patienterna är vanligtvis lite yngre. Förstalinjesbehandling har under lång tid varit krizotinib vars indikation initialt var vid ALK-muterad lungcancer men indikationen kom sedermera att också omfatta ROS-1-muterad lungcancer. Sedan 2020 tillkom entrektinib som en behandlingsmöjlighet vid denna undergrupp av lungcancer och i det svenska vårdprogrammet är det något av dessa preparat som föreslås som förstalinjesbehandling.

läs mer
Delaktiga patienter mår bättre

Delaktiga patienter mår bättre

2025 års sjukvårdsregionala cancerdagar den 7–8 maj lockade omkring 300 deltagare från hela norra sjukvårdsregionen. Bo Erixon var med och pratade om vikten av att patienten deltar i sin vård och delade med sig av sina erfarenheter av vården när han fick en lungcancerdiagnos.

läs mer
Cookie-samtycke med Real Cookie Banner
Cancer generelltFramsteg inom cancerforskningen