Medlemsenkät och debattartikel om tidigare upptäckt av lungcancer

4 februari, 2022

Lungcancerföreningen vill se bättre möjligheter för primärvården att upptäcka lungcancer tidigt
Doctor

I november 2020 genomförde Lungcancerföreningen en enkätundersökning bland medlemmarna med syftet att få kunskap om hur personer med lungcancer har upplevt sin situation innan diagnos, varför man sökte vård och hur man upplevde omhändertagandet innan diagnos.

Läs en enkel sammanfattning över vad 120 patienter med lungcancer svarade HÄR

Undersökningen ledde till en debattartikel som publicerades i Dagens Medicin den 29 november 2020.

Läs debattartikeln HÄR

Fler nyheter

Ett rehabprogram för cancerdrabbade som är boende i Kronobergs län

Ett rehabprogram för cancerdrabbade som är boende i Kronobergs län

CancerRehabFonden är en ideell förening som erbjuder veckolånga rehabprogram för cancerdrabbade. De har fått ett stiftelsebidrag som är öronmärkt för cancerdrabbade som är folkbokförda i Kronobergs län. Med anledning av bidraget planeras att under våren 2027 genomföra ett rehabprogram specifikt för cancerdrabbade från Kronoberg.

läs mer
ESMO kongress 2026

ESMO kongress 2026

Nu på torsdag åker Lungcancerföreningens representant till #ESMO26. Föreningen har fått ett stipendium att skicka en deltagare till konferensen. Där kommer vi ta del av de senaste forskningsrönen och träffa andra patientföreningar.

läs mer
Lungcancerdagen den 12 november 2026

Lungcancerdagen den 12 november 2026

Du som på något sätt är drabbad av lungcancer, som patient eller närstående, eller du som arbetar med lungcancer och lungcancerpatienter – LUNGCANCERDAGEN är för dig! Och nu är anmälan öppen!

läs mer
Cookie-samtycke med Real Cookie Banner
LungcancerMedlemsenkät och debattartikel om tidigare upptäckt av lungcancer