Skrivelse om IPÖ – Individuell Patient Översikt

14 november, 2023

I november skickade Lungcancerföreningen ut en skrivelse om vårt krav på att alla regioner inför IPÖ (Individuell Patientöversikt). Skrivelsen gick till verksamhetschefer vid kliniker som träffar lungcancerpatienter, sjukhusdirektörer samt ordföranden i regionernas Hälso- och sjukvårdsnämnd.
Brev

Sedan flera år finns ett etablerat IT-stöd för flera vårdprocesser inom cancer (IPÖ) – däribland för lungcancer. IPÖ samlar alla uppgifter om patienten ( t ex sjukdomshistoria, labsvar, undersökningar mm). All information sammanställs och visualiseras på ett överskådligt sätt.

Översikten underlättar vårdpersonalens arbete men ger också den enskilda patienten en överblick över sin egen sjukdoms- och behandlingshistorik. Detta ger patienten bättre möjlighet att förstå, vara uppdaterad och följa sin egen sjukdom.

Tyvärr ser vi att många kliniker väljer att inte använda sig av IPÖ. Det tycker vi inte är acceptabelt.

Du kan läsa skrivelsen HÄR

Fler nyheter

Patient- och närståenderåd inom cancervård söker medlemmar!

Patient- och närståenderåd inom cancervård söker medlemmar!

Skåne University Hospital Comprehensive Cancer Centre (SUHCCC) har ett råd med patienter och närstående. Rådet deltar i arbetet med att utveckla cancervården genom att bidra med sina erfarenheter och perspektiv. Som medlem i rådet deltar du i olika arbetsgrupper och projekt, och är en aktiv part i diskussioner och workshops.

läs mer
Cookie-samtycke med Real Cookie Banner
NyheterSkrivelse om IPÖ – Individuell Patient Översikt