Skrivelse om IPÖ – Individuell Patient Översikt

14 november, 2023

I november skickade Lungcancerföreningen ut en skrivelse om vårt krav på att alla regioner inför IPÖ (Individuell Patientöversikt). Skrivelsen gick till verksamhetschefer vid kliniker som träffar lungcancerpatienter, sjukhusdirektörer samt ordföranden i regionernas Hälso- och sjukvårdsnämnd.
Brev

Sedan flera år finns ett etablerat IT-stöd för flera vårdprocesser inom cancer (IPÖ) – däribland för lungcancer. IPÖ samlar alla uppgifter om patienten ( t ex sjukdomshistoria, labsvar, undersökningar mm). All information sammanställs och visualiseras på ett överskådligt sätt.

Översikten underlättar vårdpersonalens arbete men ger också den enskilda patienten en överblick över sin egen sjukdoms- och behandlingshistorik. Detta ger patienten bättre möjlighet att förstå, vara uppdaterad och följa sin egen sjukdom.

Tyvärr ser vi att många kliniker väljer att inte använda sig av IPÖ. Det tycker vi inte är acceptabelt.

Du kan läsa skrivelsen HÄR

Fler nyheter

Lungcancerdagen den 12 november 2026

Lungcancerdagen den 12 november 2026

Du som på något sätt är drabbad av lungcancer, som patient eller närstående, eller du som arbetar med lungcancer och lungcancerpatienter – LUNGCANCERDAGEN är för dig! Och nu är anmälan öppen!

läs mer
Cancerrådets möte 21 september 2026

Cancerrådets möte 21 september 2026

Cancerrådet träffades den 21 september och flera viktiga frågor för cancervården diskuterades. Bland annat satsas det på nya utvecklingsprojekt inom palliativ vård och rehabilitering, och flera nationella vårdprogram är ute på remiss. Ledtiderna för cancerdiagnoser förbättras, men utmaningar kvarstår, särskilt inom strålbehandling. Patienternas perspektiv lyfts fram i arbetet med att förbättra vårdförloppen. Lungcancerföreningen representerades av Ewa Larsson.

läs mer
Cookie-samtycke med Real Cookie Banner
NyheterSkrivelse om IPÖ – Individuell Patient Översikt