RCC & Nationella Lungcancerregistret informerar

21 oktober, 2024

Patienter med lungcancer erbjuds att besvara enkäter om sin hälsa och livssituation.
Fraga svar

Nationella Lungcancerregistret (NLCR) samlar in uppgifter om bland annat vårdkontakter, vilka behandlingar som givits och utfall av dessa för sammanställning på gruppnivå. Genom insamling av uppgifter kan vården följas upp och utvärderas med syfte att bidra till löpande förbättringar, för att göra vården ännu bättre för dig som är patient.

Från maj i år skickas enkäter till alla patienter med diagnosen lungcancer. Enkäterna består av 43 frågor om hur patienter själva upplever sin sjukdom och hälsa. De skickas ut 6- respektive 12 månader efter att diagnosen lungcancer ställts. Enkäterna som skickas ut heter QLQ-C30 och LC13. Det pågår även ett arbete med att skicka ut enkäter i samband med att diagnosen ställs, som en baslinjemätning. Enkätsvaren sammanställs på gruppnivå i NLCR för att få bättre helhetssyn på patienters hälsosituation.

Enkäterna skickas ut digitalt till patienters inkorg på 1177. För att fler ska få möjligheten att besvara enkäter rekommenderar vi att patienter aktiverar avisering på 1177.

  • Logga in på 1177.se
    Du behöver ett svenskt personnummer och en e-legitimation, antingen BankID eller Freja eID Plus.
  • När du är inloggad, gå till Inställningar och godkänn avisering via sms och/eller e-post.
    Aktivera aviseringar i e-tjänsterna – 1177

Det är viktigt att enkätsvaren även kommer till nytta för den patienten som fyllt i enkäten och därför visas enkätsvaren även i patientens Individuell patientöversikt (IPÖ). Enkätsvaren kan då användas i samtal mellan vårdgivare och patient som hjälp till att identifiera och fokusera på det som är viktigast för patienten.

Bild på IPÖs översiktsvy med en besvarad enkät längst till höger. (Klicka för större bild)

Stor bild

För mer information eller vid frågor kontakta es.nallemccrobfsctd-70b182@kivras.akire

Hälsningar från Nationella lungcancerregistret

Fler nyheter

Nya behandlingar på intåg vid ROS-1-muterad lungcancer

Nya behandlingar på intåg vid ROS-1-muterad lungcancer

ROS-1-mutation förekommer hos ca 1–2 % av lungcancrar framför allt adenocancrar och patienterna är vanligtvis lite yngre. Förstalinjesbehandling har under lång tid varit krizotinib vars indikation initialt var vid ALK-muterad lungcancer men indikationen kom sedermera att också omfatta ROS-1-muterad lungcancer. Sedan 2020 tillkom entrektinib som en behandlingsmöjlighet vid denna undergrupp av lungcancer och i det svenska vårdprogrammet är det något av dessa preparat som föreslås som förstalinjesbehandling.

läs mer
Delaktiga patienter mår bättre

Delaktiga patienter mår bättre

2025 års sjukvårdsregionala cancerdagar den 7–8 maj lockade omkring 300 deltagare från hela norra sjukvårdsregionen. Bo Erixon var med och pratade om vikten av att patienten deltar i sin vård och delade med sig av sina erfarenheter av vården när han fick en lungcancerdiagnos.

läs mer
Cookie-samtycke med Real Cookie Banner
LungcancerRCC & Nationella Lungcancerregistret informerar