Bättre behandlingsutsikter för patienter med småcellig lungcancer med begränsad sjukdom

11 december, 2024

Bättre behandlingsutsikter för patienter med småcellig lungcancer med begränsad sjukdom.

Lungcancernytt

Thumbnail image0019c2a

Patienter med småcellig lungcancer (SCLC) vars utbredning är begränsad till ett område som kan inkluderas i ett strålfält erbjuds idag behandling med en kombination av cytostatika och strålbehandling (radiokemoterapi) utom i de fall där sjukdomen är så lite utvecklad att kirurgi kan erbjudas, en situation som dock sällan är fallet.

Cytostatika som används är cisplatin eller karboplatin tillsammans med etoposid vilket ges i fyra cykler och helst ska strålbehandlingen ges så parallellt som möjligt vanligtvis från kur två.

I studien ADRIATIC har man nu undersökt om ett tillägg av det immunonkologiska läkemedlet durvalumab efter avslutad radiokemoterapi till patienter med SCLC med begränsad sjukdom kan förbättra överlevnaden. Durvalumab gavs var fjärde vecka under upp till två års tid och startade inom 6 veckor efter avslutad radiokemoterapi. Förutsättningar för denna tilläggsbehandling var bl.a. att allmäntillståndet var tillräckligt bra, att man såg minst stabil sjukdom efter behandlingen och att ingen mer uttalad strålbiverkan utvecklats i lungorna.

Efter en genomsnittlig uppföljningstid på drygt 3 år sågs en förbättrad medelöverlevnad på 55,9 månader i durvalumabgruppen mot 33,4 månader i kontrollgruppen som inte fick tilläggsbehandlingen. Progressionsfri överlevnad (PFS) är ett annat mått på effekt där man tittar på hur lång tid en patient lever med sjukdomen utan att den förvärras. Tiden för PFS i studien var 16,6 månader för durvalumabgruppen mot 9,2 månader för kontrollgruppen. I gruppen som fick durvalumab såg man som förväntat en större andel av patienter som drabbades av de biverkningar som är typiska för immunonkologisk behandling men inga nya säkerhetsproblem noterades.

Den data som presenteras visar att ungefär var tionde patient som får tillägg av durvalumab kommer ha en betydande långtidseffekt av behandlingen. Tyvärr finns inga bra tester man kan göra vid småcellig lungcancer för att se vilka patienter som kommer ha största nyttan av behandling. Sådana studier pågår dock så förhoppningsvis kommer man i framtiden bättre kunna förutsäga vilka som har bästa förutsättningarna att tillgodogöra sig denna behandling.

Ying Cheng Y, Spiegel DR, Chu BC et al.  Durvalumab after Chemoradiotherapy in Limited-Stage Small-Cell Lung Cancer. N Engl J Med 2024;391:1313-1327. DOI: 10.1056/NEJMoa2404873

https://www.nejm.org/doi/abs/10.1056/NEJMoa2404873

Fler nyheter

Lungcancerscreening kan rädda upp till 500 liv om året

Lungcancerscreening kan rädda upp till 500 liv om året

Del tre i pilotsstudie start i mars. Nu startar nästa del i en pilotstudie om lungcancerscreening – Stockholm PLUS– i Region Stockholm, med stöd av RCC Stockholm Gotland. Efter goda resultat i de tidigare delarna går projektet nu vidare till att testa hur ett framtida nationellt screeningprogram för högriskgrupper skulle kunna utformas i praktiken.

läs mer
Akademiska pionjär i Sverige på strålbehandling av ultra-central lungcancermed MR-Linac

Akademiska pionjär i Sverige på strålbehandling av ultra-central lungcancermed MR-Linac

Lungcancer behandlas normalt med operation, läkemedel eller strålning. Både strålbehandling och operation kan dock vara grannlaga eftersom kritiska riskorgan såsom luftstrupe, större luftrör och matstrupe sitter nära lungan. 2019 var Akademiska pionjär i Sverige på att skaffa MR-Linac; en teknik för strålbehandling där en linjäraccelerator kombineras med MR-kamera.

läs mer
Ny prognos: Åldrande befolkning ger höjda krav på cancervården

Ny prognos: Åldrande befolkning ger höjda krav på cancervården

Antalet personer som insjuknar i cancer i Sverige väntas öka med drygt 20 procent de kommande 20 åren. Samtidigt lever allt fler längre med eller efter cancer, ofta med behov av långvarig behandling och rehabilitering. För första gången presenterar Socialstyrelsen prognoser över förväntad utveckling för de kommande 20 åren. – Vi står inför ett tydligt skifte där fler lever länge med cancer.

läs mer
Cookie-samtycke med Real Cookie Banner
LungcancerBättre behandlingsutsikter för patienter med småcellig lungcancer med begränsad sjukdom