Inbjudan till Lungcancerdagen 2025

20 september, 2025

Nu är agendan till Lungcancerdagen den 13 november 2025 publicerad och anmälan är öppen. Läs mer och anmäl dig idag!
Lungcancerdagen 2025

Du som på något sätt är drabbad av lungcancer, som patient eller närstående, eller du som arbetar med lungcancer och lungcancerpatienter – LUNGCANCERDAGEN är för dig!

Genom Lungcancerdagen vill vi särskilt uppmärksamma alla som lever med lungcancer. Det är idag många tack vare framstegen inom lungcancerforskningen. Med precisionsmedicin kan fler
leva med lungcancer som en kronisk och kontrollerbar sjukdom.

Men för att fler ska få den möjligheten krävs mer forskning och bättre möjligheter till tidig upptäckt – när chanserna till bot är som störst.

Hoppas vi ses på LifeCity.

Varmt välkommen!
Lungcancerföreningen genom
Fredrik Svedberg, ordförande

Fler nyheter

Lungcancerloppet 2025

Lungcancerloppet 2025

Det första Lungcancerloppet gick av stapeln 24/8 2025 på Lidingö. 220 anmälda deltagare kämpade runt banan och många anhöriga hejade på. Det blev en härlig dag för alla inblandade. Läs mer och se bilder från loppet.

läs mer
Enkät om vår hemsida

Enkät om vår hemsida

Vi kommer under hösten 2025 att se över vår hemsidas struktur, menyer, sidornas layout och en hel del annat.

läs mer
Nya behandlingar på intåg vid ROS-1-muterad lungcancer

Nya behandlingar på intåg vid ROS-1-muterad lungcancer

ROS-1-mutation förekommer hos ca 1–2 % av lungcancrar framför allt adenocancrar och patienterna är vanligtvis lite yngre. Förstalinjesbehandling har under lång tid varit krizotinib vars indikation initialt var vid ALK-muterad lungcancer men indikationen kom sedermera att också omfatta ROS-1-muterad lungcancer. Sedan 2020 tillkom entrektinib som en behandlingsmöjlighet vid denna undergrupp av lungcancer och i det svenska vårdprogrammet är det något av dessa preparat som föreslås som förstalinjesbehandling.

läs mer
Cookie-samtycke med Real Cookie Banner
LungcancerdagenInbjudan till Lungcancerdagen 2025